ویتامین مو را بشناسیم!!!

ویتامین مو

ویتامین مو را بشناسیم!!!

 

شاید باورش کمی سخت باشد اما واقعیت این است در بین ویتامین ها ویتامینی مختص مو وجود دارد . بله Vitamin Hair یا ویتامن H که از خانواده ویتامین های B میباشد و در خانواده خود به B7 معروف است اما با توجه به اهمیت آن در سلامت پوست و مو به خصوص موی انسان به این صورت نام گذاری شده است . ویتامین مو را با نام علمی بیوتین Biotin ، کوانزیم آر و فاکتور W هم یاد میکنند.

ویتامین مو با وجود تاثیر بالایی که در سلامت انسان از جمله مو دارد و کمبودش موجب عوارضی چون ریزش ، شکنندگی،و ضعف و نازکی در ساقه موها میشود همچنین این ویتامین در تنظیم قند خون ، کارکرد صحیح دستگاه گوارش سیستم عصبی و شکل گیری بافت عضله ناخن و پوست نیز دارد ،اما در مقادیر بسیار اندک به شکل خالص خود در منابع غذایی یافت میشود. اما به شکل وافری عمدتا بصورت ترکیبات پروتینی در مواد غذایی محصور است و با شکست این پروتئن ها در بدن آزاد میگردد. اما نکته اینجا است که ممکن است بدن بعضی از ما به علت ساختار ژنتیکی خود قادر به شکست کامل تمام پروتین های ترکیبی نباشد و به همین علت مقدار کمتری بیوتین آزاد و جذب بدن شود و یا به علت بیماریهای گوارشی و یا سوء تغذیه با کمبود بیوتین مواجه گردیم که در این صورت اولین عوارض کمبود ویتامین H در موها و ناخن ها ظاهر خواهد شد. و البته عوارضی دیگر چون احساس خستگی ، درد عضلانی ، التهاب زبان ، خشکی پوست و افسردگی را نیز میتواند به دنبال داشته باشد.

در صورتی که فرد به طور جدی دچار کمبود فاکتور W بشود با تشخیص پزشک تحت درمان و دریافت دوزهای بیوتین بصورت قرص قرار خواهد گرفت. اما از آنجا که ویتامین H به صورت محلول در آب میباشد تصورمیرود به صورت موضعی نیز قابل جذب باشد از این رو در سالهای اخیر بعضی از تولید کنندگان محصولات مراقبت از پوست ومو با تکیه به تکنولوژی های نوین بیوتین را به ترکیبات فراورده های چون ماسک مو و شامپو های تخصصی افزوده اند . که عمدتا در ترکیبات خود با عنوان ویتامین H از آن یاد میکنند.

نگارش و تحقیق: بانوی ایرانی

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *