انواع پوست کدامند ؟ آشنایی با ساختمان و انواع پوست !

پوست انسان بزرگترین و یکی از مهمترین ارگانهای بدن ما است. که وظایف مهمی از قبیل تنظیم دما بدن ،محافظت در برابر انواع تهدیدات بیرونی ، دریافت و احساس محرکهای خارجی ، سنتز و متابولیسم بعضی مواد ،دفع مواد اضافی بیوشیمیایی و سموم بدن ، شناسایی عوامل محیطی ، تنظیم جریان خون و در نهایت احاطه کردن بافت ها و مایعات بدن را از مهمترین آنها برشمرد. این عضو حیاتی حدودا 10% وزن هر انسان را تشکیل میدهد و مساحت آن در یک فرد بالغ تا 2 مترمربع هم می رسد.

چرا باید پوست خود را بشناسیم؟

همانطور که قبل تر هم ذکر شد پوست ما دارای وظایف مهم و حیاتی در بدن انسان میباشد. ایجاد هر گونه عارضه ، خلل و بیماری در پوست  مستقیما در عملکرد دیگر اعضا و کیفیت زندگی ما دخیل است و حتی آسیب جدی به آن میتواند زندگی انسان را تهدید کند. بعضی ها باور اشتباهی دارند که پوست همواره در حال بازیافت خود میباشد و سلول های قدیمی این عضو از بدن ما جدا شده و سلول های جوان جایگزین می گردند ، اگر شما هم چنین تصوری دارید باید بگویم که خیر این درست نیست و این اتفاق تنها در لایه سطحی پوست ما و تا حدودی صادق است و علاوه بر آن بعضی از آسیب های پوست مانند آفتاب سوختگی ها میتوانند به کل، ماهیت سلول های پوست را طی یک جهش ژنتیکی برای همیشه تغییر دهند و حتی ایجاد نوعی سرطان پوست بدخیم نمایند. لذا مراقبت و رسیدگی از پوست امری ضروری است بخصوص که در زندگی امروزه شهری و صنعتی بشر تهدیدات محیطی به اندازه چشمگیری بیش از هر زمان در تاریخ ، پوست ما را در معرض آسیب قرار داده است.

همچنین  نقش پوست در زیبایی غیر قابل انکار و مهمترین عامل است. اولین گام برای برخورداری از پوستی سالم و زیبا آگاهی داشتن از انوع پوست و شناسایی نوع پوست خود است . دست کم از آنجا که پوست انسان دارای انواع گوناگون است و مراقبت و استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی مناسب برای هر نوع پوست متفاوت پس حداقل هر فردی باید نوع پوست خود را بشناسد.

 

ساختمان پوست

انواع پوست

ساختمان پوست

پوست انسان از سه لایه اصلی تشکیل شده است که هر یک از آنها خود نیز از لایه های متعددی ساخته شده اند ؛ هر لایه از پوست دارای ماموریت خاص خود است و به شکل خارق العاده ای با یکدیگر در ارتباط بوده و نهایتا به عنوان یک عضو عملکرد واحدی را دارند .

1- « اپیدرم » که سطحی ترین لایه پوست میباشد و خود به تنهایی متشکل از 5 لایه می باشد. این لایه دارای ضخماتی در حدود 0/04 الی 1/6 میلیمتر است که در نواحی مختلف متفاوت است مثلا در کف دست و پاها دارای بیشترین ضخامت و در صورت و اطراف چشم دارای حداقل ضخامت است. در سطح اپیدرم منافذی موجود است که قطر و تعداد آنها در هر سانت مربع ارتباط مستقیمی در تفاوت انواع پوست دارد .اکثر محصولات آرایشی و بهداشتی بر این لایه تاثیر میگذارند و نفوذ میکنند .همچنین اپیدرم خط مقدم پوست ما در برابر انواع تهدیدات خارجی است . اپیدرم را میتوان آینه تمام نما تمام لایه های پوست و حتی احوال مزاجی داخل بدن انسان دانست. همچنین رنگدانه ها «ملانین» در این لایه وجود دارند که هرچه مقدار آنها بیشتر باشد پوست انسان تیره تر به نظر میرسد.

2-« درم » یا به فارسی جلد ضخیم ترین لایه پوست ما است که ضخامتی 5 تا 7 برابر بیشتر از اپیدرم دارد و به وسیله یک غشا پیوندی پایه به هم متصل هستند. این لایه متشکل از اعصاب ، مویرگها خونی و لنفی ، غده های چربی و عرق ، فولیکولهای مو و بافتهای پروتئینی ، کلاژن و الستین و یک منبع آب برای حفظ رطوبت سطح پوست است. این لایه همچنین خاصیت ارتجاعی و کشسانی پوست را تامین میکند . و زمانی که مثلا سطح منابع آب آن پایین می آید سریعا نشانه های خستگی و خطوط چروک در لایه اول پدیدار میشود.کیفت ساختار و عملکرد این لایه در انواع پوست متفاوت و تاثیر گذار است.

3-«هیپودرم» این لایه آخرین لایه پوست میباشد.  وظیفه اصلی این لایه اتصال پوست به ماهیچه ها میباشد. همچنین هپیدرم از سلولهای فراوان چربی تولید شده است و نقش یک ضربه گیر را به عهده دارد.

 

انواع پوست در انسان کدامند؟

حال که با حداقل اطلاعات درباره وظائف و ساختمان پوست آشنا شده ایم وقت آن است که بدانیم پوست هر یک از ما چه تفاوتهایی میتواند با دیگران داشته باشد و انوع پوست انسان را بشناسیم. انواع پوست رابطه مستقیم با کیفیت ساختمان پوست و عملکرد صحیح هر یک از لایه ها دارد. ممکن است حتی فردی در دهه دوم و سوم زندگی دارای پوستی نرمال باشد اما در دهه 50 و 60 پوست همان فرد به عنوان پوست خشک طبقه بندی گردد این امر بسته به عوامل محیطی ، عوامل درونی و بیماریها و در نهایت سبک زندگی و مراقبت از پوست میتواند تغییر کند.یک رژیم غذایی متعادل و عادات اجتماعی صحیح از قبیل پرهیز از کشیدن سیگار و نوشیدن مشروبات الکلی بعلاوه آرامش و خواب منظم می تواند باعث ایجاد شرایط عالی و مطلوب پوست گردد.

1-پوست نرمال: این نوع پوست کاملا در تعادل است یعنی نه چندان خشک و نه زیاد چرب است.روزنه ها در لایه اپیدرم چنین پوستی با کمی دقت قابل روئیت با چشم بوده اما نه آنچنان باز و بزرگ هستند و نه تنگ و مسدود. پوست های نرمال پس از شستشو نرم و لطیف شده و به ندرت جوش میزنند.

2-پوست چرب: در این نوع از پوست اغلب سطح پوست چرب می باشد، سطح آن ضخیم و خشن بوده،روزنه های لایه سطحی بزرگ و به راحتی قابل رویت بوده و همیشه براق است . این نوع پوست عموما زیاد جوش میزند و گرد و غبار و آلودگی بیشتری به آن جذب میشود ، غدد چربی موجود در لایه درم بیش از اندازه اکتیو میباشند. به همین سبب منافذ پوست در معرض انسداد قرار دارند و همچنین باید اضافه نمود پوستهای چرب کمتر دچار چروک و خطوط میگردند. در مراقبت از این دسته پاکسازی و شستشو مرتب سطح پوست و رعایت رژیم غذایی دارای اهمیت زیادی است همچنین محصولات خاصی جهت کنترل چربی موجود است و خانم های دارای پوست چرب باید از لوازم آرایش فاقد چربی استفاده نمایند.

3-پوست خشک: پوستهای خشک نازک و کاغذی هستند و هنگام لمس آن ، خشکی پوست مشخص است منافذ موجود در لایه سطحی بسیار کوچک و تنگ میباشند.در این نوع از پوست، صورت به سبب فعالیت پایین غدد چربی موجود در لایه درم به ندرت جوش میزند . اغلب دچار پوسته پوسته شدن هستند و چنین پوستهایی بیش از انواع دیگر مستعد ایجاد چین و چروک هستند. و در زمستان خشک تر نیز می گردند و حتی ممکن است بااحساس خارش همراه شود. مهمترین عامل در مراقبت از چنین پوستهایی آبرسانی مرتب و حفظ رطوبت آنها است مصرف مداوم مرطوب کننده های مرغوب بسیار توصیه میگردد ، این را بدانید چنین پوستهای در معرض پیری زود رس هستند.

4-پوست ترکیبی: اغلب ما دارای چنین نوع از پوستی هستیم به این مفهوم که بخشی از قسمتهای پوست چرب و بخشی دیگر خشک است ، مثلا ترکیب پوستهای ترکیبی در صورت چنین میباشد که در نواحی گونه ، دور چشم و گردن دارای پوست خشک با منافذ کوچک و در نواحی پیشانی ، بینی و چانه دارای پوست چرب با روزنه های بزرگ باشند. بهتر است این دسته از افراد برای نواحی چرب یک نوع فراورده و برای نواحی خشک فرآورده متفاوتی استفاده گردد.

5-پوست حساس: این نوع پوستها بسیار تحریک پذیر هستند و خارش ، سوزش ، قرمزی و التهاب اغلب در آنها مشاهده میگردد. پوست حساس گاه گاهی جوش میزنند . پوستهای حساس احتیاج به مراقبت دقیق تری دارند لازم است در استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی حتما دقت گردد که مناسب این دسته از پوست هستند و قبل از مصرف هر فراورده ای ابتدا مقدار کمی را اندازه یک سکه بر روی ناحیه ای مانند پوست بازو تست نمود و در صورت عدم واکنش آلرژیک اقدام به مصرف آن نمود. همچنین استفاده از ضد آفتاب با SPF بالا برای آنها همیشه بیش از دیگران توصیه میگردد.

تحقیق ، گردآوری و نگارش: تیم پوست و مو بانوی ایرانی

 

لطفا با مشارکت و ایجاد نظر کیفیت این مطلب انواع پوست کدامند ؟ آشنایی با ساختمان و انواع پوست ! را برای استفاده دیگران ارتقا بخشید.