بایدها و نبایدها ماسک خانگی برای پوست !

امروزه برای داشتن پوست سالم و شاداب خیلی ها کرم های گران قیمت آرایشی را تنها راه حل میدانند. شاید هرگز نباید در یک سایت تجاری و فروشگاه آنلاین لوازم آرایشی چنین چیزی را گفت : اما این طور نیست و ماسک ها ، کرم های anti-aging و دیگر فراوردهای مراقبت پوست تجاری که عمدتا در کارخانه ها و لابراتورهای به نام اروپایی و امریکایی تولید میشوند تنها گزینه نیست.

یکی از روشهای فوق العاده کارآمد و کم هزینه ای که میتوان برای مراقبت از پوست و حفظ شادابی آن ، استفاده از ماسک های سنتی و طبیعی است که میتوان به سادگی و بصورت خانگی تهییه کرد. باید دانست این ماسکها به اندازه ای مفید و دارای تاثیر مثبت هستند که در واقع فرمولاسیون بسیاری از فراورده های تجاری بر پایه آنها تدوین شده اند.

اما در استفاده از ماسک خانگی بانوی ایرانی توصیه های را برای شما عزیزان دارد زیرا عدم رعایت آن میتواند به مرور و حتی گاهی فورا علیرغم استفاده از مواد طبیعی و بی ضرر آسیب های را برای پوست شما داشته باشد .

اول آنکه به هر ترکیبی اعتماد نکنید متاسفانه کافی است در اینترنت ماسک خانگی را جستجو کنیم تا صدها مورد پدیدار شود اما طبق بررسی کارشناسان بانوی ایرانی بسیاری از آنها بی پایه و حتی مضر هستند. که اغلب نیز از روی هم کپی شده و با کمی تغییرات دوباره نشر شده اند و همین تغییرات گاهی پس از چند باز نشر ماهیت آنها را کاملا تغییر داده است.

و توصیه دوم که بسیار مهم است این است که پوست خود را بشناسید و از ماسک مناسب برای آن استفاده نمایید در غیر این صورت حتی ترکیبات به ظاهر ساده و بی خطر ممکن است نتیجه عکس و آسیب در پی داشته باشد. اگر پوست خود را نمیشناسید این مقاله را مطالعه فرمایید.

اگر پوست شما از نوع حساس است دقت بیشتری کنید . حتما باید اعلام شده باشد مصرف ماسک فوق در پوست های حساس بلامانع است به یاد داشته باشید بیشتر این چنین ترکیباتی مناسب پوستهای نرمال و در شرایط عادی است. توصیه کارشناسان این است این گروه تا حد ممکن در مصرف هر نوع فرآورده اعم از طبیعی شیمیایی خانگی یا تجاری نظر صریح یک متتخصص یا پزشک پوست را جویا شوند. اگر اصرار به استفاده دارید حتما قبل از استعمال ماسک برای کل صورت مقدار کمی را تست نمایید.

اگر به هر یک از مواد تشکیل دهنده یک ماسک آلرژی دارید .جوانب احتیاط را رعایت کنید و آن ماسک را استفاده نکنید.

اگر در پوست خود عارضه ای ناشناخته مانند خالی که قبلا نبوده جوشهای ناگهانی و چرکی که قبلا سابقه نداشته ، پوسته پوسته شدن و خشکی شدید و….. را مشاهده میکنید هرگز به منظور درمان آنها بدون شناسایی علت و منشا اقدام به استفاده خودسرانه حتی ماسک ها کاملا طبیعی و خانگی را نکنید! حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه و نظر وی را جویا شوید.

پس از اطمینان از اینکه یک ماسک خانگی توسط کارشناس خبره در این حوزه پیشنهاد شده و با نوع پوست شما سازگار و منعی برای استفاده وجود ندارد حتما دقت کنید تمام دستورات و مراحل تهیه را صحیح انجام داده اید مخصوصا در میزان و مقدار هر عنصر دقت کنید و اطمینان داشته باشید مواد تشکیل دهنده با کیفیت هستند و فاسد نشده باشند .

چنانچه ماسکی خانگی دارای محدودیت در مصرف است مثلا توصیه شده تنها یک یا دوبار در هفته از آن بهره ببرید یا پس از مدت معینی آن را بشویید این موضوع را جدی بگیرید هرگز افراط نکنید . ممکن است به طور مثال آن ماسک دارای خواص اسکراپ و لایه برداری باشد هرچند که استفاده آن پوست شما را شفاف میکند اما مصرف بی رویه حتما باعث التهاب و آسیب جدی است.

و در آخر اجازه ندهید ترکیبات ماسک وارد چشمها و یا دهان شما گردد . چنانچه احساس کردید پوست شما دچار خارش و سوزش آزار دهنده شده است و یا التهاب پیدا کرده سریعا ماسک را برداشته و پوست خود را با آب بشویید همیشه احتمال یک واکنش آلرژی را بدهید و یا اینکه ممکن است جای از کار اشتباهی رخ داده باشد.

نویسنده:م.مستان راد

 

بانوی ایرانی تصمیم گرفته است به طور مرتب بهترین ماسک های خانگی زیبایی و مراقبت از پوست را که کاملا علمی و بر اساس تحقیقات مفید و مورد تایید متخصصان و پزشکان پوست است را برای شما عزیزان علاقه مند معرفی و طریقه تهیه را اعلام نمایید مارا دنبال کنید.

 

لطفا با مشارکت و ارسال نظر خود در خصوص این مطلب کیفیت آن را برای مطالعه دیگران ارتقا دهید منتظر نظرات شما هستیم.