انواع رژلب کدامند؟ بررسی مزایا و معایب انواع رژلب های جامد و مایع

رژلب را میتوان اصلی ترین ابزار میکاپ در کیف آرایش هر خانمی دانست ، که نقش به سزایی نیز در آرایش دارد به طور کلی هیچ میکاپی بدون زدن رژلب کامل نمیشود. همچنین رژلب یکی از قدیمی ترین لوازم آرایش تاریخ است که به نوعی میشود گفت قدمتی در حدود 4000 ساله دارند. این فراورده آرایشی دارای ترکیباتی چون : موم ، رنگدانه ، روغن های آرایشی ، ویتامینها و عناصر مغذی معدنی ، الکل و لوسیون هستند . اما مقدار و هر یک از عناصر در برندهای مختلف بسته به نوع رژلب متغییر است.

انواع رژلب را در دو دسته اصلی جامد و مایع تقسیم بندی میشوند . نوع جامد بسیار مرسوم تر است که خود به اشکال مختلف چون پن استیک (رژها پیچی) ، کاسه ای ، پالت رژلب و مدادی تولید میگردند. در این میان رژ لب ها پیچی از همه معروف تر و پرفروش تر هستند به گونه ای که هر زمان اسم این فراورده بیایید ابتدا ذهن ما به سمت این رژ میرود. نوع کاسه ای بیشتر مورد پسند میکاپ آرتیستان حرفه ای و گریمورها است این دسته که به دو صورت تکی و پالتی (مجموع چند رنگ در یک تخته) تولید میشوند به وسیله قلم مو آرایشی اجرا میشود و امکان ترکیب چند رنگ و ساخت رژ لب منحصر به فرد را میدهد. و همکنون با ایده گرفتن از خط لب ها مدادی رژلب مدادی نیز تولید شده که از آن جهت که این رژ میتواند هم به عنوان خط لب و هم رژ لب به کار رود مورد استقبال نیز بوده است مزیت اصلی این نوع را میتوان در راحتی استفاده و تمرکز بیشتر در طراحی لب و همچنین ایمنی بیشتر در برابر آلودگی دانست.

در کل باید دانست که انواع رژلب  جامد دارای رنگدانه های قویتری نسبت به نوع مایع میباشند . اما آنها احتیاج به تجدید 2 ساعت یکبار را دارند . و چنانچه ماندگاری رژهای جامد را بخواهیم بالا ببریم تولید کننده مجبور به استفاده از ترکیبات و عناصر شیمیایی بیشتری در آن است همچنین امکان غنی سازی انواع جامد به عناصر مفیدی چون مرطوب کننده ها و ویتامین ها محدود است.

رژلب های مایع که در قرن حاضر میلادی در مقیاس صنعتی پا به عرصه لوازم آرایشی گذاشته از چند جهت منحصر به فرد بوده و دارای مزایایی نسبت به نوع جامد است مزایا این نوع رژها را میتوان به ایجاد افکت شاین بالاتر و همچنین خطا دید و برجسته جلوه دادن لبها دانست که میتواند برای خانمهایی با لبهای نازک مفید باشد. همچنین آنها رطوبت لب را نسبت به نوع جامد بهتر حفظ کرده و امکان غنی سازی آن با انواع ویتامین ها و عناصر مفید بیشتر است و در آخر به طور معمول ماندگاری بهتری را نسبت به انواع جامد دارد و همین موضوع استفاده از ترکیبات شیمیایی را به طور چشمگیری در فرمولاسیون آنها پایین می آورد. اما رژها مایع نیز دارای معایبی هستند که پر رنگ ترین آنها عبارت است از کم رنگ بودن رنگ دانه ها در آنها به گونه ای که امکان پوشش دهی و ایجاد افکت رنگی مانند رژ جامد را ندارند همچنین امکان ایجاد آلودگی در این نوع بیشتر است و لازم است مراقبت بهتری از آنها شود و پس از باز کردن درب پس از 6 ماه تعویض گردند.