فستیوال اسکار مهمترین رویداد سینمایی جهان است که هر ساله توسط آکادمی علوم و هنرهای سینمایی (Academy Awards) در امریکا برگزار و تندیس طلایی آن به بهترین آثار سینمایی در بخشهای مختلف اهدا میگردد.

سینمای ایران پس از انقلاب و به طور اخص در دو دهه اخیر رشد چشمگیری نموده و همکنون به عنوان یک سینمای صاحب سبک در جهان شناخته میشود . سه نامزدی برای بهترین فیلم خارجی زبان به همراه یک نامزدی برای بهترین فیلنامه که منجر به دو تندیس اسکار برای بهترین فیلم غیر زبان انگلیسی را برای سینما ایران توسط فیلمساز مولف اصغر فرهادی به ارمغان آورده.

و اما برای اسکار 2018 فیلم نفس ساخته نرگس آبیار از طرف هیات معرفی فیلم ایرانی ، به عنوان نماینده کشورمان در این رویداد امروز 28 شهریور 96 انتخاب شد. به گفته سخنگوی هیات معرفی:«با انجام مباحثات نهایی و بررسی‌های کلی در خصوص چهار فیلم فهرست نهایی، این هیات با اکثریت آراء، فیلم «نفس» ساخته نرگس آبیار را برای نمایندگی سینمای ایران در رقابت اسکار بهترین فیلم خارجی زبان انتخاب کرد. اعضاء هیات امید دارند فیلم برگزیده بتواند با پشتیبانی کلیه مراکز تاثیرگذار فرهنگی کشور، نمودی دیگر از ظرفیت‌های سینمای نوین ایران را به طیفی گسترده تر از مخاطبین بین‌المللی بشناساند.»

«نفس» قصه چند کودک در دهه 50 که به همراه مادر بزرگشان و پدرشان زندگی می کنند…… این فیلم محصول سال 1394 است و تهیه کننده آن همسر کارگردان محمدحسین قاسمی به همراه ابوذر پورمحمدی میباشد.

«نفس» ساخته نرگس آبیار سفیر سینما ایران در اسکار 2018

سینمای نرگس آبیار پر از احساس ناب کودکانه در فضایی انسانی با نگاه شاعرانه است. ژانری که این فیلم ساز به خوبی پیچ و خمش را به مدد سابقه طولانی در داستان نویسی برای کودکان بهتر از هر کارگردان دیگر ایرانی میشناسد از این رو آبیار را باید یک هنرمند صاحب سبک دانست امری که بدرستی در اثر موفق خود “شیار 143” اثبات کرد. نرگس آبیار به خوبی سینمای مستند را به سینمای نمایشی پیوند داده روایتهای تاریخی را از نگاه پنهان کشف و بازسازی میکند .

«نفس» ساخته نرگس آبیار سفیر سینما ایران در اسکار ۲۰۱۸

نمایی از فیلم نفس

امید است انتخاب شایسته «نفس» منجر به اسکاری دیگر برای سینمای ایران گردد ضمن اینکه این فیلم میتواند سفیر هنر و استعداد زنان سرزمین من هم باشد.با آرزوی پیروزی و سربلندی برای بانو نرگس آبیار.

گروه فرهنگ و هنر بانوی ایرانی